Proděkanka tráví volný čas s mečem v ruce a bydlí v šermírně

Gotickým mečem i ladným kordem se ve volném čase ohání proděkanka Lenka Waschková Císařová. Meč podle ní k ženám patří. 

13. 12. 2017 Eva Bartáková a Ondřej Mazoch

Lenka Waschková Císařová se ostrých hrotů nezalekne. Foto: Eva Bartáková

Mezi ostrými hroty kordů se proděkanka fakulty sociálních studií Lenka Waschková Císařová cítí jako doma. Na fakultě má na starosti vnější vztahy, ve volném čase vládne mečem i kordem, účastní se představení s historickými kostýmy a doma má šermírnu. O prázdninách ji studenti mohli potkat na zámcích nebo při rekonstrukcích bitev.

Jako novinářka se Lenka Waschková Císařová seznámila s milovníky šermu, kteří tráví volný čas s mečem v ruce. Vyučující z katedry mediálních studií a žurnalistiky mezi nimi objevila nadšení pro chladné zbraně, ale také svého manžela. Právě partner ji motivoval k tomu, aby se z šermu stal její koníček. "Někdo vyvdá dům nebo děti, já jsem mimo jiné vyvdala šerm,“ směje se vyučující Úvodu do žurnalistiky.

Od šermu ji neodradily ani názory, že by neměla používat meč, protože ženy se bojů v historii neúčastnily. „Ženy, které uměly zacházet se zbraněmi, ale nebyly v minulosti ojedinělé. Lišilo se to v různých obdobích. Zda žena mohla šermovat, často záviselo na jejím postavení ve společnosti,“ vysvětluje šermířka.

K neobvyklému koníčku přivedl Lenku Waschkovou Císařovou její manžel Robert Waschka. Foto: Eva Bartáková

Bojuje s ladným kordem i těžkým mečem 

Proděkanka pro vnější vztahy měla vždy blízko k divadlu, proto našla zálibu ve scénickém šermu. S mečem se při této disciplíně ohání před diváky podle předem nacvičeného scénáře. Zúčastnila se třeba rekonstrukce obléhání Brna švédskými vojáky. 

Šermířská skupina Cavalieri Moravi, se kterou vystupuje, se nespecializuje na žádné konkrétní období. Někdy šermuje s těžkopádným gotickým mečem, jindy zase s ladným barokním kordem, občas vystřelí i z palné zbraně. Šermířské umění ukazují bojovníci v historických kostýmech hlavně v teplých letních měsících, kdy pořádají nejvíc představení. „Nejčastěji vystupujeme na zámcích, třeba v Telči,“ poznamenává Waschková Císařová.   

Rekonstrukcím bitev a soubojům předchází tréninky, ve kterých účastníci představení cvičí fyzickou kondici a připravují choreografii. Waschková Císařová to na společná setkání nemá daleko. Bydlí totiž v Domě rytířských ctností, v němž šermířská skupina trénuje. „Vlastně máme šermírnu doma,“ prozrazuje absolventka mediálních studií a žurnalistiky.

Proděkanka trénuje s vlastním mečem, na kterém je vyrytý obrázek kočky. Foto: Eva Bartáková

Dopředu víme, jak souboj dopadne, říká šermířka 

Ačkoliv se šerm laikovi může jevit jako zdraví ohrožující sport, proděkanka se o život nebojí. „Nebezpečný je každý sport, to se tak nedá brát. lám scénický šerm, to znamená, že je všechno nacvičené a vždy dopředu vím, jak souboj skončí," vysvětluje šermířka. Meče sice působí realisticky, ale kvůli bezpečí bojovníků nejsou ostré. I tak se sportovci, kteří používají historické zbraně, mohou zranit.  

Při jednom z vystoupení si tak například střelec popálil ruku. „Kamarádovi z pistole vypadl kousek nespáleného střelného prachu a ten mu vzplanul na ruce,“ popisuje nepříjemný zážitek Waschková Císařová. Sama si při svém koníčku přivodila jen pár drobných šrámů. „Když šermujeme na trávě, která klouže, tak je občas hrot soupeřova kordu blíže, než je příjemné. Ale zatím se mi nestalo nic vážného,“ sděluje šermířka.

Šerm má ráda, ale poslední dobou jí na něj v nabitém rozvrhu nezbývá místo. Soustředí se především na plánování oslav dvacátého výročí založení fakulty sociálních studií a se svými kolegy připravuje reakreditaci bakalářského programu Mediální studia a žurnalistika. „Kromě práce se věnuju rodině, na šerm nemám tolik času jako dřív,“ vysvětluje proděkanka, která si rozumí s mečem.

 

Medailon

Devětatřicetiletá Lenka Waschková-Císařová vystudovala bakalářskou žurnalistiku v Olomouci a magisterská mediální studia a žurnalistiku v Brně. Doktorát získala v oboru sociologie. Sedm let pracovala v regionálních redakcích českých médií.

V současnosti působí jako proděkanka pro vnější vztahy fakulty sociálních studií a vyučuje na katedře mediálních studií a žurnalistiky. Noví studenti se s ní většinou potkávají už v prvním semestru v předmětu Úvod do žurnalistiky. Věnuje se i výzkumu, kde se zaměřuje na lokální média, jejich vlastníky a čtenáře.

Lenka Waschková Císařová se stará o vnější vztahy fakulty sociálních studií. Foto: Eva Bartáková

Fanoušci počítačových her se učili šermovat 

Kurz bojových pohybů ve stylu počítačové hry Zaklínač vyučoval letos v listopadu manžel proděkanky Robert Waschka. S plastovými meči se jeho žáci vžívali do hrdiny inspirovaného polskou knižní fantasy sérií. Dům rytířských ctností je otevřený všem zájemcům o historické zbraně a pravidelně se v něm konají lekce bojových umění či lukostřelby.

Šermírnu navštěvují nejen zkušení bojovníci, ale i úplní začátečníci. Foto: Kristýna Čermáková
Proděkanka dřív vystupovala v kostýmech, v současnosti jí na představení nezbývá čas. Foto: archiv Lenky Waschkové Císařové
Ve sbírce šermířské skupiny Cavalieri Moravi jsou i meče z muzikálu Robin Hood nebo z filmu Bathory. Foto: Eva Bartáková

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.