Se svou sbírkou začínal v garáži. Teď má hasičské muzeum

K výjezdu musí být profesionální hasič Jakub Morávek spolu se svými kolegy připravený do dvou minut. Ve volném čase mapuje doktorand fakulty sociálních studií české požární zbrojnice, navštěvuje hasiče po celém světě a založil také hasičské muzeum.

29. 8. 2016 Zuzana Brandová

Chrudimský hasič a doktorand fakulty sociálních studií Jakub Morávek založil hasičské muzeum. Foto: Zuzana Brandová

K výjezdu musí být profesionální hasič Jakub Morávek spolu se svými kolegy připravený do dvou minut. Ve volném čase mapuje doktorand fakulty sociálních studií české požární zbrojnice, navštěvuje hasiče po celém světě a založil také hasičské muzeum. Na podzim bude na FSS učit nový kurz Integrovaný záchranný systém v ČR.

Dobrovolným hasičem se Jakub Morávek, doktorand na katedře politologie fakulty sociálních studií, stal v roce 2002 – v té době se totiž v Chrudimi znovuobnovoval kroužek mladých hasičů. „Hasiči u nás při akci Bezpečné prázdniny ve městě vystavovali techniku a zaujalo mě to natolik, že jsem se přidal k dobrovolným hasičům,“ vzpomíná Jakub Morávek. Po deseti letech se z něj stal profesionální hasič a slouží na stanici v Chrudimi.

Hasičství se většinou v rodinách předává z generace na generaci. „Pátral jsem po tom, jestli jsme měli v rodině nějaké hasiče, dokonce mám sestavený rodokmen do roku 1853, ale nevím ani o jednom,“ prozrazuje Morávek.

Hasičskému oboru se Morávek věnuje nejen profesně, ale také na akademické půdě a neopustí ho ani ve volném čase. Při svých cestách do zahraničí navštěvuje hasičské stanice a ve svých reportážích představuje světové hasiče. „Vždy, když někam jedu, se snažím navštívit své kolegy v zahraničí, protože mě zajímá, jak to funguje jinde. Hasičství je můj celoživotní koníček,“ říká hasič-cestovatel.

Zajímavostí potkává na cestách hodně. V Itálii mají například kvůli pozemkům s vinicemi hasičskou stanici zabudovanou ve skále, v Číně zase patří hasiči pod armádu a dostat se na hasičskou stanici není jednoduché. Morávkovi se to však povedlo. „Bylo to jako přehlídka na prvního máje. U perfektně vyrovnaných a umytých aut stáli hasiči v pozoru,“ popisuje svůj zážitek.

 

Exkurze v čínské požární stanici. Foto: archiv Jakuba Morávka

Všímá si také technického vybavení, kterého se některým zemím nedostává. „Na jaře jsem strávil měsíc na Haiti. Z deseti aut byla funkční dvě – a z těch ještě navíc kapala voda. V afrických zemích je technika dost tragická. V Keni mají například v hlavním městě jen dvě cisterny,“ vyjmenovává. Exkurze si nedomlouvá předem, vždycky poprosí místní hasiče o krátkou prohlídku stanice a nikde ho ještě neodmítli. Hasičská bratrská sounáležitost tedy funguje i v zahraničí, občas s sebou však vezme také nějakou nášivku nebo tričko na výměnu.

Ve sbírce má exponáty staré přes 80 let

Morávek spolu s kamarádem Martinem Kopeckým mapuje na webu Hasičárny české požární stanice, protože ho fascinují staré vesnické zbrojničky. Na webových stránkách jich mají už více než čtyři sta.

Hasičské vybavení a techniku sbírá od doby, kdy je u hasičů. „Původně jsem to měl uložené u našich v garáži. Pak jsem sehnal hasičské stříkačky, Avii a Tatru 613. To už nebylo kam dát, takže jsme koupili bývalý statek v Kočí a tam máme veškerou techniku,“ vysvětluje hasič. Mnoho věcí si přiveze ze zahraničí a do sbírky přispívají také kamarádi a rodina.

Svoji sbírku si ale nenechává jenom pro sebe. Zájemci o hasičství mohou v Kočí navštívit Hasičské muzeum. Oficiálně sice ještě otevřeno nemají, ale po telefonické domluvě návštěvníky muzeem rádi provedou. Z nejstarších exponátů se v muzeu nachází Tatra 30 z roku 1928, kterou sehnali letos v létě. Nejstarší stříkačka je z roku 1936. K zajímavostem patří třeba Robur s žebříkem, těch je u nás jen pár kusů a hasičská úprava je unikátní. Návštěvníci si mohou také prohlédnout staré uniformy, historické helmy nebo současné uniformy třeba z Korey, jižní Afriky, Holandska, Ruska nebo Španělska.

Přestože by se mohlo zdát, že volného času tomuto hasiči moc nezbývá, účastní se sportovních utkání a některá dokonce organizuje. „Sestavil jsem hokejový hasičský tým, nechali jsme si udělat dresy a doufám, že tak za měsíc už zase budeme stát na bruslích. Hráli jsme dvě utkání s policisty, bohužel jsme ale prohráli. Není to samozřejmě jen o hokeji, ale vidíme se i jinak než při zásahu, což stmeluje spolupráci mezi jednotkami Integrovaného záchranného systému. Rád bych v budoucnu uspořádal společný turnaj, chceme přizvat i záchranáře,“ plánuje.

Nový kurz nabídne zkušenosti z praxe

V podzimním semestru bude Jakub Morávek na oboru bezpečnostní a strategická studia (BSS) učit nový kurz Integrovaný záchranný systém v ČR. „O takový prakticky zaměřený předmět bojuju už dva roky. Na BSS mi podobný kurz chyběl, přitom absolventi oboru často pracují jako policisté, vojáci nebo na ministerstvu vnitra. Chci, aby studenti kromě získání teoretických znalostí viděli, jak to vypadá ve skutečnosti. Absolventi kurzu by měli mít přehled o současném IZS. Jeden týden plánuju přednášku, další týden exkurzi,“ popisuje strukturu kurzu. Studenti se tak podívají například na výjezdové stanoviště Zdravotnické záchranné služby v Brně a přednášet jim bude záchranář z letecké záchranné služby.

Medailon

Od roku 2002 je Jakub Morávek dobrovolným hasičem a deset let poté se přidal i k profesionálům, v současnosti slouží na hasičské stanici v Chrudimi. Ve volném čase rád cestuje a na svých cestách navštěvuje hasičské stanice, o kterých píše na web www.pozary.cz.

V Kočí na Chrudimsku založil Hasičské muzeum s vyřazenou tuzemskou technikou i exponáty ze svých cest. Hasičskou tematikou se zabýval už ve své bakalářské práci Struktura hasičů v JSDHO a jejich uvolňování při zásahu a následně i v magisterské diplomové práci Komparace systému PO ve vybraných zemích střední a východní Evropy.

Jakub Morávek bude na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v podzimní semestru učit nový kurz Integrovaný záchranný systém v ČR a podílí se také na výuce kurzu Krizový management.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.