Z kluziště na přednášku. Student chytá za univerzitní hokejový tým

Masarykova univerzita má od letoška svůj vlastní hokejový tým. Hraje za něj i student politologie a žurnalistiky Pavel Golasowski.

25. 12. 2017 Helena Havranová

Pavel Golasowski studuje a zároveň hraje hokej za univerzitní družstvo. Foto: Eva Bartáková

S pukem si rozumí už od mala. Letos se student fakulty sociálních studií Pavel Golasowski postavil do brány nově vzniklého univerzitního týmu HC Masaryk Univerzity. Školu kvůli sportu nezanedbává, jeho vyučující mu fandí.

Hokejky se Pavel Golasowski poprvé chopil ve třech letech. Do sportovního kroužku ho přihlásil jeho tatínek, který se také v mládí hokeji věnoval. „V devatenácti jsem sice na chvíli hrát přestal, ale tento rok jsem se k hokeji zase vrátil,“ sděluje pětadvacetiletý student fakulty sociálních studií, který s lapačkou střeží bránu univerzitního týmu HC Masaryk university.

Na ledě strávil rodák z Třince velkou část svého života, ale o tom, že by se někdy sportem živil, nikdy vážně nepřemýšlel. „V určité chvíli se člověk musí rozhodnout, jestli to zkusí v hokeji, nebo se zaměří na školu. Kluci, kteří jsou mimořádně talentovaní, si samozřejmě vyberou hokej. Ale když je někdo spíš na pomezí, musí uvažovat realisticky,“ vysvětluje Golasowski, který se soustředí na studium a sport bere jako koníček.

 

Hokej mladý brankář nejen rád hraje, ale také ho s nadšením sleduje. Přednost dává zámořské hokejové lize. „O domácí extraligu se zas tak nezajímám, jenom občas se zajdu podívat na Třinec,“ říká fanoušek Bostonu a Calgary. Právě do Calgary se příští rok vydá, aby si své oblíbence prohlédl naživo. 

V týmu spolu hrají studenti několika vysokých škol, je mezi nimi i dívka

Skloubit sport se školou zvládá Golasowski bez obtíží. Na tréninky chodí vždy brzy ráno, takže výuku nezamešká. „Když jsme jeli například na zápasy do Prešova a polské Krynicy, což je dost daleko, jsem ve škole dva dny chyběl. Jinak výuku většinou stíhám,“ přibližuje student politologie a žurnalistiky. Především na domácí zápasy ho chodí podpořit destíky studentů. Velkým fanouškem hokeje a týmu HC Masaryk University je i politolog Roman Chytilek, který působí jako vyučující a proděkan pro studium na fakultě sociálních studií.

Hokejisté HC Masaryk university trénují dvakrát týdně na ledě a to na stadionu v Lužánkách. Pokaždé se rozdělí na dvě družstva a připravují se na různorodé situace, které v zápase mohou nastat. „Tréninky připravují trenéři, vždycky se zaměřují hlavně na situace, které se nám v minulých trénincích a zápasech nedařily," přibližuje brankář. Kromě toho se hokejisté dvakrát týdně potkávají na tréninku mimo led, kde se se věnují především zlepšení fyzické kondice a strečinku.

Od nového roku se budou hráči na ledě připravovat třikrát týdně, aby se lépe sehráli. Golasowskému nevadí trávit na kluzišti více času. „Všichni hrajeme, protože nás hokej baví. A to je na našem týmu to nejlepší,“ myslí si nadšený sportovec.

V týmu HC Masaryk university je čtyřiadvacet hokejistů, na zápasy ale jezdí jen ve dvaceti. Hráče, kteří nastoupí v zápase, trenéři vždy vybírají podle aktuální formy. „Brankáři jsme čtyři a zatím chytáme dva. Střídáme se podle toho, kdo zrovna chytá lépe,“ sděluje gólman a student v jedné osobě.

I když  družstvo nese název Masarykovy univerzity, která ho zaštiťuje, hokejisté přicházejí i z jiných univerzit. V týmu s přezdívkou Medvědi hrají studenti z Vysokého učení technického, Mendelovy univerzity i z několika soukromých vysokých škol. Drtivou většinu ale tvoří studenti Masarykovy univerzity. Do týmu se navíc mohou zapojit i studenti, kteří hokej nehrají. „Na praxi k nám chodí třeba fyzioterapeuti,“ vysvětluje gólman

Za univerzitní družstvo nehrají jen muži. V kádru má své místo také studentka sportovní fakulty Kateřina Světinská. „Chodí s námi na tréninky, ale v zápase zatím nehrála. Hokeji se ale věnuje od malička a hrát umí,“ říká o své spoluhráčce Golasowski.

V lize soupeří třináct týmů. Brněnští medvědi drží čtvrtou příčku

Brněnský manšaft HC Masaryk University vznikl teprve letos. Golasowski měl výhodu v tom, že se se zakládajícími studenty znal z minulých let, takže pro něj bylo jednodušší se do týmu dostat. „Dříve byla taková tradice, že Masarykova univerzita hrála každý rok jeden zápas proti VUT. Když jsem se přihlásil, soupiska už byla uzavřená a do týmu jsem se nedostal. Ale nabídli mi, abych s nimi jel na turnaj vysokých škol Akademické mistrovství“ přibližuje brankář brněnských Medvědů.

HC Masaryk Univerzity působí v Evropské soutěži univerzitních týmu EUHL, kde se spolu utkává 13 družstev z Česka, Slovenska, Maďarska i Polska. Každý manšaft hraje s každým, přičemž los určí, který tým bude domácí. „Po odehrání těchto zápasů se sečtou body. Pro nás je důležité dostat se do první šestky. Nejlepších šest týmů spolu pak znovu hraje po jednom zápasu. Podle jejich umístění se v play off manšafty utkají o vítězství a další místa,“ vysvětluje Golasowski. Aktuálně je HC Masaryk University v tabulce s dvaceti body na čtvrté příčce. Oproti většině týmů je ale o jeden až tři zápasy napřed. O prvenství v tabulce se přetahují kluby UK Praha a UMB Banská Bystrica, které mají oba osmadvacet bodů.

Hráči HC Masaryk Uiversity zápasy obvykle hrají v menší hale v Lužánkách, kam se vejde kolem tří až čtyř stovek fanoušků. „Vždy je tam narváno a panuje skvělá atmosféra,“ pochvaluje si Golasowski, který se před menším publikem cítí lépe. Letošní derby s Karlovou univerzitou však sehrálo brněnské družstvo v bývalé hale Rondo, která dnes nese název DRFG Arena. „Tehdy přišly asi čtyři tisíce diváků, byl jsem trochu nervózní " vzpomíná gólman.

Pětadvacetiletý gólman se soustředí na studium a sport vnímá jako koníček. Foto: Eva Bartáková

Medailon

Pavel Golasowski pochází z Třince a na fakultě sociálních studií studuje pátým semestrem politologii a mediální studia a žurnalistiku. Za tým HC Masaryk Univerzity, který od letošní sezony hraje evropskou univerzitní hokejovou ligu EUHL, pravidelně nastupuje jako brankář. O hokeji také píše články na web nhl.cz. Rád sleduje zámořskou ligu. Fandí především týmům s českým zastoupením, například klubům z Bostonu nebo z Calgary, kam se jede v únoru osobně na zápas podívat.

Stisk: Medvědi z Brna porazili olomoucké Shields

Hráči HC Masaryk University na konci listopadu přebruslili soupeře z Olomouce a výhrou 7:3 přerušili sérii proher na domácí půdě. Brněnský tým se výhrou posunul na třetí místo, další utkání jej však sesadila na čtvrtou příčku.

Hráčům HC Masaryk university se podle jejich symbolu přezdívá Medvědi. Foto: Tomáš Siřinek
Pavel Golasowski ráno trénuje a přes den studuje. Foto: Eva Bartáková
Hokejisté HC Masaryk University se na ledě připravují dvakrát týdně. Foto: Eva Bartáková
Tým HC Masaryk university tvoří studenti brněnských univerzit a vysokých škol. Foto: Eva Bartáková

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.