Z lesa na přehlídkové molo. Kopíncová je finalistkou soutěže krásy

Když někdo celé dětství tráví v lese s myslivci, dalo by se očekávat, že mu to i zůstane. U Karolíny Kopíncové je opak pravdou. Usměvavá studentka žurnalistiky a environmentálních studií se stala finalistkou soutěže krásy Miss Czech Republic. Výsledek se dozvěděla nedávno, nadšení a radost teď vyzařuje na několik metrů. Čeká ji ještě hodně dlouhá cesta, ale už nyní získala zkušenosti, které nemá každý druhý. Skromnost ji však neopustila. Boří stereotypní nahlížení na modelky, které jsou často vnímány jako hloupé. Při studiu žurnalistiky a environmentálních studií propojuje lásku k přírodě a touhu po vysněném povolání moderátorky.

12. 3. 2020 Pavla Orálková

Kopíncová doma v Ludvíkově.

Velké překvapení, nikdo nic nevěděl

Účast v soutěži krásy Kopíncová dlouho tajila. O přihlášce věděl jen její přítel, se kterým bydlí v Brně. „Přihlásila jsem se s tím, že buď to vyjde, anebo ne. Věděla jsem, že i dva dny semifinále mi dají spoustu zkušeností. I kdybych si neodnesla korunku, budu šťastná, že jsem se dostala tak daleko,“ říká dvaadvacetiletá studentka. Rodině Kopíncová řekla o účasti v soutěži krásy až po úspěchu v semifinále. „Když se to rozkřiklo do světa, zalil mě hezký pocit. Chodily mi zprávy i od cizích lidí, že mi drží palce,“ říká dívka. S modelingem zkušenosti má, už před soutěží chodila občas na přehlídky. Stát se Miss ale nebylo jejím dětským snem.

V Česku existuje soutěží krásy hned několik. Vedle Miss Czech Republic například Elite Model Look, nebo Look Bella. Kopíncová o nich ale nikdy neuvažovala.„O jiných soutěžích jsem slyšela věci, které zažít nechci: velká rivalita mezi dívkami, špatná atmosféra. Taková mi Miss nikdy nepřišla, ani z pohledu diváka,“ komentuje, proč zvolila právě tuto soutěž.

Finalistky Miss Czech Republic. Karolína Kopíncová má číslo 4, je čtvrtá zleva.

Tatínek ze mě dělal kluka

Celé dětství strávila Karolína Kopíncová v garáži, na posedu v mysliveckém kroužku, jezdila na čtyřkolce a na kole. „Umím rozeznat všechny náboje, které myslivci používají, každý strom," říká hnědovláska z malé vesnice Ludvíkov u Vrbna pod Pradědem. Když se její zájem přesunul z myslivosti na cyklistiku, změnila také image. „Měla jsem červené vlasy a centimetrový tunel v uchu," svěřuje se hnědooká studentka.

Její styl ježdění na kole je ale tomu klasickému velmi vzdálený. Jezdí hlavně ve skateparcích, kde na kole dělá triky a skoky. Svůj talent by chtěla předvést i ve volné disciplíně na soutěži krásy. „Ke svým kouskům ale potřebuju rampu, mám radši triky ve vzduchu. Bojím se, že tento požadavek nepůjde uskutečnit. Druhá věc je, že skončila sezóna a já nemám kde trénovat, rampy jsou většinou venku a v zimě je trénink náročnější,“ konstatuje Kopíncová. Volná disciplína není v Miss povinná, ale finalistka si myslí, že je škoda neukázat, když člověk v něčem vyniká.

Ve volném čase míří Kopíncová do skateparku.

Modeling je až na druhém místě

Už na první pohled upoutává Karolína Kopíncová pozornost svojí výškou. Na fotkách z castingů mají všechny dívky podpatky, ale Kopíncová je snad ani nepotřebuje. „Mám 183 centimetrů. Bála jsem se, že to pro mě bude v Miss konečná, ale nakonec bych svou výšku mohla brát jako přednost,“ říká, když si snaží srovnat dlouhé nohy pod stolem do pohodlné polohy.

Modelingem by se živit nechtěla. „Už od třinácti mám sen, že budu moderátorkou,“ říká. Studuje žurnalistiku na fakultě sociálních studií a jako druhý obor environmentální studia, protože díky dětství v lese má blízko k přírodě. Ve škole se naučila vystupovat před lidmi, což jí podle ní určitě pomohlo i k postupu do finále. I tak dodnes bojuje s trémou. „Kdo není nervózní, je pro mě psychopat,“ směje se. Tréma ji přepadá například při chůzi po molu, ale dnes už to podle ní není tak často, jako dřív.

Spoustu času tráví Kopíncová ve střižně na fakultě sociálních studií, kde studuje žurnalistiku.

Časově je soutěž krásy hodně náročná. „Škola je pro mě na prvním místě. Raději bych odsunula na vedlejší kolej soutěž než studium,“ říká Kopíncová. Soutěž krásy, škola, rodina a práce jsou věci, mezi kterými balancuje každý den. Práce v obchodě s oblečením pro ni definitivně skončila, když musela začít jezdit na soustředění kvůli soutěži. Dva víkendy v měsíci tráví s ostatními finalistkami, učí se nejen věci spojené s modelingem, například základy správné chůze na molu, ale i etiketu, jak se chovat u stolu nebo vaření s vyhlášenými šéfkuchaři.

Rivalita mezi dívkami ze soutěže se prý zatím neprojevuje. „Jednou to přijde, ale zatím jsme super kolektiv, když některá něco zapomene, půjčíme si, třeba make-up nebo nějaké základní věci,“ říká finalistka. Následující dva týdny ji čeká příprava na finále, které se uskuteční 3. května v pražském Fóru Karlín. Závěr soutěže se dělí na dvě části; v předfinále se finalistky předvedou jen před porotou, ukážou promenádu v plavkách a další hodnocené aktivity. „Finále, které pak uvidí diváci, bude hlavně show," říká studentka žurnalistiky a environmentalistiky a finalistka soutěže Miss.

Foto: Všechny fotografie jsou z archivu Karolíny Kopíncové

Medailon

Karolína Kopíncová je dvaadvacetiletou studentkou žurnalistiky a environmentálních studií na Masarykově univerzitě. Pochází z Ludvíkova na Bruntálsku, jako malá často chodila s otcem do lesa i jinde do přírody. Navštěvovala také myslivecký kroužek. Její kariéra se ale postupem času od myslivosti výrazně posunula. Ráda by se stala moderátorkou a své žurnalistické sny přetváří ve skutečnost v MUNI TV a TV Studex, studentských televizních portálech Masarykovy univerzity. Má na starost i přípravu vlastního pořadu Gramatický Bič, ve kterém se věnuje častým gramatickým chybám. Název pořadu má být mnohoznačný, i proto se obě slova píší s velkým písmenem. Jeho význam si podle Kopíncové může každý vysvětlit podle svého. 

Minulý rok se  přihlásila do Miss Czech Republic a nyní je v této soutěži krásy finalistkou. Svůj volný čas ráda tráví s rodinou, přítelem, ale často jí ho moc nezbývá. Některé víkendy tráví na soustředění s Miss, kde se učí vařit různé speciality či etiketu stolování. Když se nevěnuje soutěži krásy, je zavřená ve střižně, kde zdokonaluje své žurnalistické dovednosti. Studium na Masarykově univerzitě ji baví a mezi její nejoblíbenější předměty patří Základy profesionálního projevu či Rétorika, které ji zase o krok blíž posouvají ke kariéře moderátorky. Karolína Kopíncová je tomuto snu oddaná a rozhodně se nehodlá vzdát.

„S Kájou jsme se poznaly v prvním ročníku bakaláře na žurně, i když překvapivě ne ve škole. Seznámily jsme se přes společnou kamarádku, se kterou jsme šly do klubu. Člověk by nečekal, že půjde o vážné kamarádství. Opak se ale stal pravdou. Už od prvního momentu jsem poznala, jak je Kája veselá a plná energie. Moc často se mi nestává, že bych ji viděla zamračenou nebo ve špatné náladě. A když náhodou jo, tak se na mě stejně vždycky usměje. To na ní mám nejradši. Myslím, že Kája jako modelka může zaujmout nejen vzhledem, ale hlavně povahou. Což podle mě v dnešní době mnoho modelek neumí. Je starostlivá a vždy ochotná pomoct. Zároveň má velké charisma a nikdy se s ní nenudím. Nejvíc ji obdivuju za to, kolik věcí je schopná stíhat. Studium, které zabírá opravdu hodně času kvůli samostudiu, do toho práce modelky a teď ještě finalistka Miss Czech Republic. Kája si ale nikdy nestěžuje. Naopak, myslím si, že ji to všechno baví. Držím jí palce a věřím, že uspěje.“

Jessica Kapetanović, spolužačka a kamarádka z univerzity
V soutěži krásy se Kopíncová učila i vařit.

„Finále Miss je pro Káju obrovský osobní úspěch a také výsledek její cílevědomosti. Přeju jí hodně štěstí, a i kdyby se neumístila, je to po ni obrovská zkušenost do života. Já ale samozřejmě věřím, že na stupínku vítězek stát bude. To, že se z ní nestal myslivec, mě nemrzí, protože vše, co jsme spolu podnikali, když byla dítě, si nese s sebou do života. Je to hlavě její cesta, na kterou se vydala sama a já už jen můžu sledovat její výsledky. Myslím, že Kája může zaujmout především upřímností a tím, že zůstává pořád svá, v srdíčku je pořád obyčejnou holkou z vesnice se špetkou kluka v sobě. Mezi nejlepší Kájiny vlastnosti patří upřímnost, cílevědomost, srdečnost a zejména přátelskost.“

Petr Kopínec, otec Karolíny Kopíncové
Kopíncová má ve studentské televizi Studex.tv svůj vlastní pořad Gramatický Bič.

„S Kájou jsem se seznámil loni v MUNI TV. Ve druháku jsme pak spolu na střídačku pracovali jako dvojice kameraman/redaktor ve studentském cvičném médiu Stisk, takže jsme spolu strávili víceméně celý semestr. Kája je usměvavá, veselá holka, která se mračí, jenom když stříhá videa. Na první pohled možná působí jako křehká dívka, jde si ale tvrdě za svým. Je cílevědomá v tom, co ji baví, kromě modelingu třeba i jízda na kole BMX, a zároveň neuvěřitelně obětavá, když ostatní potřebují pomoct. V současnosti v TV Studex odstartovala svůj vlastní pořad Gramatický Bič, kde ji lze vidět i z trochu jiné perspektivy. Nemá totiž ráda pravopisné chyby v jazyce a když na nějakou v textu narazí, dokáže se pěkně rozčílit.“

Jan Mikulášek, kolega z MUNI TV, spolužák a kamarád

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.