Zhruba deset tisíc studentů různých oborů, od psychologie, sociologie či sociální práce až například po mediální studia a žurnalistiku, absolvovalo za dvacet let fakultu sociálních studií. Dnes absolventi nejmladší fakulty Masarykovy univerzity, která slaví dvacáté narozeniny, působí ve významných institucích a firmách nejen v České republice nebo na Slovensku, ale i na mnoha jiných místech světa. O její založení se zasadil významný sociolog Ivo Možný, který si přál otevřenou a svobodnou fakultu. Od pátku bude jeho zásluhy připomínat netypická socha umístěná v atriu budovy.
Za dvacet let její existence vzniklo na fakultě sociálních studií sedm kateder, které se snaží prosazovat moderní výuku a mohou se rovnat zahraniční konkurenci. Jeden z hlavních zakladatelů byl Ivo Možný, jehož sochu minulý pátek slavnostně odhalili děkan fakulty Břetislav Dančák a rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.
Narozeniny fakulty přišli oslavit také absolventi, kteří se v pátek sešli v atriu. Řadě z nich fakulta pomohla v rozvoji osobního i pracovního života. „Ve společnosti stále převládá představa vysokoškolského studia jako učňovského oboru, který má připravovat na nějakou konkrétní pracovní pozici. Dnešní ekonomika ovšem funguje jinak a já sám se v každodenní praxi přesvědčuju o přínosech studia environmentalistiky na fakultě, která nabízí rozhled mezi různými druhy oborů,“ zmínil absolvent a ředitel střediska ekologické výchovy Michal Medek.
Někteří bývalí studenti zase oceňují povinnou praxi. „Škola pro mě byla hodně praktická. Vlastně i díky tomu mě přijali do Českého rozhlasu ještě jako studentku, protože jsem ze školy uměla stříhat a pracovat s videem,“ zmiňuje absolventka a redaktorka Českého rozhlasu Kateřina Havlíková. Fakulta se snaží vycházet vstříc i studentům, kteří nestudují prezenčně. „Studovala jsem dálkově, při práci. Byla jsem tehdy hodně spokojená, zejména s vysokou úrovní vyučujících a informačním systémem,“ řekla absolventka veřejné politiky a lidských zdrojů Michaela Stehnová.
Spoluzakladatelé fakulty často vzpomínají na průkopníka české sociologie Iva Možného, který chtěl založit pokrokovou a svobodnou fakultu. „V polovině devadesátých let jsme se scházeli v pracovně profesora Možného a přemýšleli, jak bychom na filozofické fakultě rozvinuli obory jako je politologie, sociologie nebo sociální politika a sociální práce. Ivo Možný však přišel s myšlenkou, že by mohla vzniknout nová fakulta. Tehdy jsme si ani nedokázali představit, že by mohla být fakulta tolik úspěšná. Realita překonala naše sny,“ řekl bývalý děkan a spoluzakladatel fakulty Petr Fiala.
U zrodu fakulty byl také významný psycholog Vladimír Smékal. „Ivo Možný byl pro mě zdrojem uznání a úcty. Obdivoval jsem, jak usiloval o návrat ke svobodě v době pražského jara v šedesátém osmém. Nápad založit novou fakultu u mě podpořila práce psychologa Mihajla Rostohara. V padesátých letech se mu podařilo založit vlastní vysokou školu pro sociální vědy a psychologii, která nakonec zanikla. Fascinovalo mě spojení psychologie a sociologie,“ popsal emeritní proděkan a emeritní profesor, podle něhož se fakulta rozrostla velmi rychle. Zároveň je rád, že jsou tam i obory jako žurnalistika nebo politologie.
Jeden ze spoluzakladatelů navrhuje i vznik nových oborů. „Líbil by se mi obor, který je zaměřený přímo na práci v sociální péči pro nemohoucí. Obor, kde by se studenti naučili, jak pomáhat lidem, kteří jsou bezmocní, závislí na ostatních nebo měli mozkovou příhodu. V těchto případech by se sociální pracovník naučil používat zejména psychologii,“ uvedl Smékal. Fakultu do budoucna také čeká spousta změn ve studijních systémech jednotlivých oborů, například zaniknou dvouobory v dnešní podobě.
Převzato ze studentského zpravodajského online deníku Stisk. Upraveno.
Původní článek o výročí fakulty sociálních studií čtěte pod tímto odkazem.