Velvyslanci na FSS: S digitalizací jsme připravení Česku pomoci, říkají pobaltští diplomaté
Na fakultu sociálních studií zavítali pobaltští velvyslanci. V rozhovoru pro Atrium se podělili o svůj pohled na digitalizaci i válku na Ukrajině.
Děkana nevolí akademický senát každý den, dokonce ani každý rok. Poslední děkan fakulty sociálních studií Břetislav Dančák byl ve funkci osm let. Proto když koncem října na imatrikulaci symbolicky předal žezlo svému nástupci Stanislavu Balíkovi, byla to významná událost nejen pro akademickou obec, ale i pro současné studenty. Pro většinu z nich to byla pravděpodobně první a poslední příležitost zúčastnit se inaugurace děkana. „Studuju politologii a profesora Balíka jsem zažila jako vedoucího katedry. Od prvního semestru jsem si ho oblíbila. Teď přebírá vedení fakulty a já vím, že ji povede stejně dobře, jako katedru. Bylo hezké a symbolické účastnit se jeho inaugurace," uvedla studentka politologie a žurnalistiky Denisa Marynčáková.
„Asi nemusím zakrývat, že před vás předstupuji roztřesený a plný trémy,“ přiznal hned v úvodu svého slavnostního proslovu Balík. Možná právě nervozita přispěla k autentičnosti a lidskosti jeho projevu. Vyzdvihl hodnotu kvalitní poctivé každodenní práce svých kolegů, ale i lidí, jejichž práce je z jeho pohledu mnohdy nedoceňovaná. Poděkoval katederním rozvrhářům, správcům předmětových katalogů i těm, kteří pořádají akce pro studenty a zapojují je tak do akademického života i mimo klasickou výuku. „Při vší péči o revizi našeho stávajícího každodenního fungování bych byl ale rád, abychom uměli aspoň čas od času zvednout hlavu a hledět ke hvězdám. Abychom uměli vidět mezi stromy les, abychom neztráceli ze zřetele hlavní smysl našeho snažení, jímž je vytváření společenství učitelů a studentů, rozvíjení svobodného bádání a v moderním pojetí navíc služba společnosti, národu, regionu, v němž univerzita působí,“ přeje si Balík.
Vzpomněl také na prvního děkana fakulty sociálních studií Iva Možného který fakultu roku 1998 zakládal a který Balíka v mnohém inspiroval. „Největší výzvou je najít rovnováhu mezi soustředěním se pouze na provoz a pouhým sněním. A to se právě profesoru Možnému dařilo,“ tvrdí Balík.
Historii fakulty neopomněl ve svém proslovu ani rektor Masarykovy univerzity, Martin Bareš. „S nostalgií jsem se těšil na místnosti této budovy, ve které jsem i já prožil své studentské roky. Chtěl bych také poděkovat vedení fakulty, že přesto, že vznikla až v roce 1998, drží se univerzitních tradic,” uvedl.
Stanislava Balíka do funkce zvolil akademický senát na zasedání prvního dubna. O post děkana fakulty sociálních studií také psycholog Zbyněk Vybíral, devět z jedenácti senátorů však hlasovalo pro Balíka. „Novému děkanovi přeji ve výkonu funkce hodně štěstí, pevné odhodlání a jménem celého senátu jsem přesvědčen o správnosti jeho budoucích rozhodnutí,“ uvedl předseda akademického senátu Otto Eibl.
Fakultu sociálních studií zatím vedli čtyři děkani:
Stanislav Balík, děkan od září 2019
Stanislav Balík je profesorem politologie a dlouholetým vedoucím katedry politologie. Mimo jiné se věnuje moderní české politice, komunální politice a nedemokratickým režimům. Vědecko-pedagogický titul profesor z oboru politologie získal právě na fakultě sociálních studií. Po jedenácti letech se stává jejím děkanem.
Ivo Možný, 1998–2004
První děkan a spoluzakladatel fakulty byl významný sociolog Ivo Možný. V roce 2015 dostal Cenu Neuron za přínos světové vědě v oblasti společenských věd. Narodil se v prostějovské kupecké rodině, a proto nejprve nemohl nastoupit na univerzitu, a tak pracoval v ostravských hutích. V 60. letech udělal doktorát ze sociologie v níž ho nejvíce oslovila témata rodiny, intimity a partnerských vztahů. Zemřel před třemi lety ve věku 84 let po krátké nemoci. V atriu fakulty sociálních studií se nachází i jeho socha.
Petr Fiala, 2004–téhož roku zvolený za rektora MU
Petr Fiala, rodák z Brna a jeden ze zakladatelů fakulty, je český politolog, vysokoškolský učitel a politik. Politologie ho nadchla už jako studenta, kdy se účastnil ilegálních bytových přednášek britských politologů. Zasloužil se o vznik katedry politologie v roce 1993, od téhož roku ji také vedl. V roce 2004 byl zvolen děkanem, stejný rok ho zvolili také na post rektora. Fiala se tak ve svých 40 letech stal nejmladším rektorem českých vysokých škol.
Ladislav Rabušic, 2004–2011
Ladislav Rabušic, spoluzakladatel fakulty, je dnes profesorem na katedře sociologie a vedoucím Ústavu populačních studií. Dva roky žil i se svou manželkou v Číně, kde působil jako lektor českého jazyka.
Břetislav Dančák, 2011–2019
Břetislav Dančák se ve funkci děkana zasloužil o reorganizaci studia, díky které studenti přešli ze studijních oborů na studijní programy. Rozšířil také studium v angličtině. V současnosti působí na katedře mezinárodních vztahů a evropských studií.
Na fakultu sociálních studií zavítali pobaltští velvyslanci. V rozhovoru pro Atrium se podělili o svůj pohled na digitalizaci i válku na Ukrajině.
Udržitelnost zdrojů nebo environmentální důsledky války na Ukrajině. O tom a mnohém dalším byl 11. ročník Světového kongresu environmentální výchovy, který se konal v Praze. Organizovala ho i fakulta sociálních studií.