Novou tvář dostane střižna i oranžová studovna

V letních měsících se ruch na fakultě nezastavil. Do dalšího semestru studenty přivítá nová technika i opravené učebny.

3. 9. 2018 Kateřina Bečková

Učebnu PC54 čeká radikální proměna. Foto: archiv KMSŽ

Zatímco si studenti užívají prázdniny, chodby fakulty sociálních studií zaplnili dělníci, kteří se pustili do přestavby některých učeben. Do nového hávu se převléknou hlavně místnosti na katedře mediálních studií a žurnalistiky, změny se nevyhnou ani katedře politologie. Modernizovány budou i posluchárny nebo fakultní knihovna.

Některé části fakulty sociálních studií se přes prázdniny změní k nepoznání. Největšího rozdílu si studenti všimnou v pátém patře. „Upravujeme střižnu, studio 5.27, učebnu AVC a rádio. Vysílací studio rádia čeká přestavba příští léto,“ shrnul Petr Barták z katedry mediálních studií a žurnalistiky, který má přestavbu na starosti.

Budoucí novináři dostanou do nového semestru nový nábytek, ale také moderní přístroje a software. „V redakci studentské televize Muni TV se těšíme na nové zázemí, ve kterém se budeme moct scházet, a které nám poskytne více možností pro vymýšlení a vytváření pořadů z univerzitního prostředí,“ sdělila šéfredaktorka Muni TV Andrea Čandová.

V pátém patře se promění hned čtyři místnosti. Foto: archiv KMSŽ

Politologové získají místo pro experimenty

Na katedře politologie se přestavuje počítačová místnost s označením PC26. „Bude v ní multifunkční učebna, která bude zároveň sloužit jako laboratoř experimentální či behaviorální politologie,“ popsala výzkumnice Lenka Hrbková, která experimenty zjišťuje, co si lidé myslí o politických stranách.

Pro politologické experimenty nejsou potřeba laboratoře se zkumavkami, výzkumníci využívají hlavně počítače. Účastníci experimentů na nich například hrají hry, zatímco vědci zkoumají jejich reakce. V nové učebně jim s tím pomohou počítačové programy, které usnadňují kódování výrazů lidské tváře nebo měření fyziologických reakcí. „Na nový software se moc těším. Budeme mít například program, který analyzuje výrazy v obličeji, což poslouží k výzkumu emocí,“ uvedla Hrbková.

Politologickou učebnu v budoucnu využijí hlavně studenti nové specializace Volební studia a politický marketing.

Další seminární místnost i lepší Wi-Fi

Přestavbám se nevyhnulo ani přízemí fakulty. Od září si studenti budu zvykat na nový vzhled fakultní knihovny. „Přes léto rekonstruujeme oranžovou studovnu,“ prozradil knihovník David Humpolík. Ve studovně vznikne takzvaný „open space“, tedy velký otevřený prostor bez příček. Na přání studentů také v knihovně přibude další, už čtvrtá, seminární místnost.

Ne všech novinek si studenti a zaměstnanci fakulty všimnou na první pohled. Nenápadnou, ale důležitou změnou je modernizace Wi-Fi sítě. Kvalitnější připojení ocení všichni, kdo na fakultě sociálních studií využívají internet.

Nové vybavení i technické výdobytky začnou studenti i zaměstnanci využívat už v příštím semestru, všechny přestavby totiž budou hotové ještě před začátkem akademického roku. Rušno bude na fakultě zase v zimním zkouškovém období, kdy se audiovizuální technika bude vyměňovat v dalších učebnách.

Oranžová studovna se stane prostorem pro společné učení. Foto: Knihovna FSS
Po rekonstrukci přibudou v učebnách počítače i obrazovky. Foto: archiv KMSŽ
Studio 5.27 nabízelo před přestavbou pouze počítač a projektor. Foto: archiv KMSŽ

Proměnu zaplatí granty

Peníze na přestavbu získaly jednotlivé katedry ve spolupráci s Oddělením pro výzkum a projektovou podporu. Využily hned několik projektů. Například SIMU+ (Strategické investice Masarykovy univerzity) zaštiťuje prostředky na úpravy rádia, PC26, PC54, Studia 5.27 a toalet pro zdravotně hendikepované. Modernizaci Wi-Fi, novou techniku v učebnách a přebudování oranžové studovny v knihovně hradí projekt MUNI4Students.

Na počítačích v nové střižně najdou studenti moderní programy pro práci s videem a zvukem. Foto: archiv KMSŽ
Na plátno v učebně AVC bude svítit silnější projektor. Foto: Archiv KMSŽ
Velké stěhování a renovace neminuly ani knihovnu. Foto: Knihovna FSS