Zahraniční studenti na FSS: V Brně se cítím jako doma, svěřuje se studentka z Ekvádoru

Martina Estefania Vergara Granda žije v Česku už druhým rokem. Studium v zahraničí pro ni není nic nového. Ještě předtím, než přijela do Brna, žila v Belgii, kde absolvovala poslední ročník střední školy. „Doma v Ekvádoru jsem pak studovala práva, ale nakonec zvítězila moje touha cestovat a poznávat svět, takže jsem se rozhodla zase přestěhovat do Evropy,“ líčí studentka bakalářského studijního programu International Relations and European Studies.

31. 8. 2021 Eliška Podzemná

Vergara Granda bydlí v Česku už dva roky. Se studiem v zahraničí má zkušenosti, takže pro ni první dny v Česku nebyly až tak náročné. Foto: archiv Martiny Vergary Grandy

Když Vergara Granda přemýšlela, do jaké země půjde studovat, táhlo ji to do Francie, Německa nebo Nizozemska. „Říkala jsem si, že země v západní Evropě pro mě představují jistotu. Nakonec mi ale došlo, že by bylo dobré, kdybych šla studovat do země, o které nevím vůbec nic. Považovala jsem to za velkou životní výzvu. Proto jsem si nakonec vybrala Českou republiku,“ popisuje studentka fakulty sociálních studií.

Její vřelou a přátelskou povahu čekal po příjezdu do Česka šok. „Jako Latinoameričanka jsem hodně otevřená k lidem. Když jsem poprvé přijela do Česka, reakce místních mi připadaly chladné, bez emocí. Jakmile jsem ale Čechy poznala hlouběji, zjistila jsem, že nejsou chladní, ale naopak velmi příjemní lidé,“ pochvaluje si Ekvádorka.

Přestože má za sebou dva roky studia a nyní ji čeká poslední ročník, budovu fakulty sociálních studií si stihla užít jen v prvním semestru, než přišel koronavirový lockdown. Od té doby studovala v online režimu. „Naštěstí jsem si v prvním semestru našla spoustu přátel, se kterými jsem v neustálém kontaktu. Nejvíc mi na online výuce chybělo, že jsem nemohla s přáteli mezi kurzy posedět v atriu a dát si kávu,“ popisuje studentka. Jinak jí online výuka nedělala problém, jelikož si dokázala své studijní povinnosti dobře zorganizovat. Z absolvovaných kurzů na katedře mezinárodních vztahů a evropských studií ji zatím nejvíce oslovily Humanitarian Intervention a Arctic Geopolitics. „Zajímám se o politiku různých zemí, i o tu českou,“ říká Vergara Granda. Z nabízených předmětů vyzkoušela například také psychologii nebo francouzštinu.

Martina Vergara Granda přijela do Česka z Ekvádoru. Nyní studuje bakalářský studijní program International Relations and European Studies. Foto: archiv Martiny Vergary Grandy

Najít si v Brně bydlení nedělalo přátelské Ekvádorce problém. „Hned po svém příjezdu jsem bydlela na kolejích v Komárově, pak jsem se s přáteli přestěhovala na okraj města, do Obřan. Tam jsem strávila oba lockdowny a díky naší partě to bylo skvělé,“ popisuje studentka, která se v posledním roce studia rozhodla přesunout blíže do centra Brna. „Žiju teď s těmi nebližšími, moje nejlepší kamarádka nyní bydlí hned vedle. Mí přátelé jsou sice každý jiný, ale pasujeme k sobě skvěle, ráda s nimi trávím čas,“ svěřuje se Vergara Granda.

Pobyt v cizí zemi jí nedělá potíže i díky tomu, že mluví hned několika jazyky. Kromě angličtiny ovládá španělštinu, portugalštinu a francouzštinu. Navíc má už se studiem v zahraničí zkušenosti. Když jí bylo osmnáct, studovala v Belgii poslední ročník střední školy. „V Ekvádoru není zvykem, aby tak mladá žena odjela sama do zahraničí. Studovat v jiném než mateřském jazyce pro mě tehdy byla velká výzva. Naštěstí se nové jazyky učím velmi lehce, takže jsem se na evropské poměry rychle adaptovala,“ vypráví studentka.

Zahraniční studentka ráda tráví čas se svými přáteli, užívá si cestování nebo vaří. Foto: archiv Martiny Vergary Grandy

Jakožto vegetariánka sice Vergara Granda neochutnala typické české pokrmy, zato je ale nadšená z počtu vegetariánských restaurací v Brně. „Když jsem odjížděla z Ekvádoru, měla jsem trochu strach, že v Česku nebude příliš možností, kde se najíst bezmasých jídel. Ani v Ekvádoru moc takových restaurací není. Byla jsem pak příjemně překvapená. Ochutnala jsem například kynuté knedlíky s jahodami, byly vynikající,“ popisuje Ekvádorka.

Ve volném čase ráda tráví čas s přáteli, sportuje a vaří. Mimo to také cestuje po České republice. Ještě před zahájením studia na Masarykově univerzitě navštívila Prahu, Olomouc či Karlštejn. Nyní doufá, že se podívá do Českého Krumlova nebo Českého ráje.

Bez popisku

Zahraniční studenti a mezinárodní prostředí k fakultě sociálních studií neodmyslitelně patří. A to i přesto, že se hloučky anglicky diskutujících studentů, jindy postávající před budovou fakulty, musely načas přesunout na Teamsy. V našem seriálu Zahraniční studenti na FSS představujeme studenty ze zahraničí, kteří se rozhodli ze své rodné země přesídlit do Brna a získat vysokoškolský titul na fakultě sociálních studií.

Předchozí díly představily například běloruskou studentku Elizavetu Matusevich nebo Pákistánku Ezzat Batool Soniu.

Martina Estefania Vergara Granda

Martina Vergara Granda pochází z Ekvádoru, kde začala studovat práva, ale nakonec ji zlákalo cestování a poznávání neznámých krajin. Proto se také rozhodla jít studovat do České republiky. Nyní studuje bakalářský program International Relations and European Studies, má před sebou poslední ročník.

Ekvádor je podle Vergary Grandy nádherná a rozmanitá země. „V Ekvádoru jsou různé typy klimatu, od amazonského pralesa až po hory a ostrovy. Lidé, počasí a jídlo jsou tam prostě nejlepší,“ pochvaluje si studentka. Hlavní město Ekvádoru, Quito, je nejvýše položeným hlavním městem na světě a turisté si poblíž města mohou stoupnout na místo, kde prochází rovník. „Jsme země, která je nejblíže vesmíru a nejvzdálenější od středu Země,“ vysvětluje Vergara Granda.

V Brně si Vergara Granda užívá například velké množství vegetariánských restaurací. Foto: archiv Martiny Vergary Grandy