Když dostala běloruská studentka Elizaveta Matusevich po vstupním pohovoru zprávu o přijetí na fakultu sociálních studií, pocítila záchvěv štěstí. K tomu, aby se přestěhovala do Česka, zbývalo už jen zařídit bydlení a opatřit potřebnou dokumentaci včetně víza, na jehož vyřízení čekala přibližně měsíc a půl. I když ji po příjezdu překvapilo, jak je Brno v porovnání s dvoumilionovým Minskem malé, záhy si jej zamilovala. „Líbí se mi, že je to útulné město s fascinující architekturou, kde je vše důležité po ruce. Navštívila jsem už i Prahu, a ačkoliv jde o nádhernou evropskou metropoli, zůstávám věrná Brnu,“ usmívá se zahraniční studentka.
Studijní zaměření na mezinárodní vztahy a evropskou politiku si vybrala, jelikož věří, že jí poskytne kvalitní zázemí pro budoucí zaměstnání. „Uvažuju nad tím stát se velvyslankyní. Už po pár měsících strávených na fakultě sociálních studií vnímám, že se můj zájem o mezinárodní politiku významně prohloubil,“ přibližuje mladá nadšenkyně, která ambicemi nešetří. Právě diplomacii vnímá jako významný nástroj k napravení aktuálně vyostřené situace mezi Běloruskem a prozápadně orientovanými evropskými zeměmi. „Česko i sousední státy jsou pro nás důležité, proto je potřeba vzájemně pečovat o naše vztahy. Upřímně si přeju, aby se Bělorusko stalo součástí velké a přátelské evropské rodiny,“ říká studentka.
Ze začátku dalo Matusevich trochu zabrat, než se v českém školním systému zorientovala. Problémy jí působila zejména práce s univerzitním informačním systémem, postupem času si na něj ale zvykla a dnes na něj nedá dopustit. Velkou novinkou pro ni byla také možnost sestavit si rozvrh podle vlastních studijních preferencí a časových možností. „Na předchozí škole jsme měli pevně předepsaný rozvrh, takže student si nemohl vybrat, jaké předměty by chtěl studovat. Množství a variabilita kurzů, které Masarykova univerzita nabízí, je s Běloruskem nesrovnatelné,“ vysvětluje studentka.
Z předmětů, které doposud absolvovala, si nejvíce pochvaluje ty se zaměřením na mezinárodní politiku a globální problémy. Jako jeden z nejzdařilejších kurzů vyzdvihuje Arctic Geopolitics, který si zapsala hned v prvním semestru studia. „Vyučující Barbora Halašková má obrovský zápal pro severské oblasti, dokázala bych její povídání poslouchat hodiny,” hodnotí studentka. Velký dojem v ní zanechal také seminář English for Political Science. „Byl příjemně interaktivní! Bavilo mě se spolužáky diskutovat o politických problémech a poslouchat jejich názory, ale i pracovat samostatně na zadaných prezentacích a dalších úkolech,“ dodává Matusevich. Pro zpestření výuky si zapsala španělštinu a základy českého jazyka. Studium jazyků je jejím velkým koníčkem, pomáhá jí příslušnou kulturu pochopit více do hloubky. O to důležitější je to v Česku, kde častokrát naráží na nezdary při komunikaci v angličtině. „Například návštěvy pošty mi dávají vždy zabrat a musím používat ruce i nohy, abych se s pošťáky dorozuměla,“ směje se studentka.
Komunita zahraničních studentů na Masarykově univerzitě je pestrá, Matusevich se do ní díky své společenské povaze rychle začlenila. A to i přesto, že se kvůli distanční výuce se spolužáky setkávala pouze virtuálně. „I když jsme každý z jiného kouta světa, vzájemně se podporujeme a obohacujeme. Mám ráda své spolužáky, jsme si blízcí,“ tvrdí Běloruska. Budování nových přátelských vazeb jí pomáhá od stesku po domově. „Mám velkou rodinu a samozřejmě mi všichni chybí. I přes velkou vzdálenost jsme ale vnitřně propojení,“ nezoufá Matusevich. S příbuznými zůstává v kontaktu alespoň přes sociální sítě.
V Česku se cítí mnohem svobodněji než ve vlastní zemi. Zprávy z domova ji zraňují a zanechávají v ní strach z budoucnosti. „Politická krize má zničující dopad na naše lidi, náš národ, mě a moji rodinu. Nemáme pocit, že jsme obyvateli nezávislé, demokratické a bezpečné země,” říká a dodává, že má v úmyslu udělat vše, co je v jejích silách, aby své zemi pomohla.
Na spřádání plánů je po jednom roce stráveném na fakultě sociálních studií možná brzy, Matusevich si však už teď pohrává s myšlenkou v Brně pokračovat i na magisterském stupni. Kromě mezinárodních vztahů ji láká novinařina, ráda totiž převádí zajímavé příběhy na papír. „Chci využít co nejvíce příležitostí, abych v životě něco dokázala. Proto jsem vděčná Masarykově univerzitě za to, že mi umožnila tu studovat a být součástí české komunity,“ zakončuje Matusevich.