Na tom, že se při studiu vyplatí dělat i něco navíc, se asi shodne většina studentů. A ocení to i budoucí zaměstnavatelé. Jednou z možností, jak získat zkušenosti i cennou praxi při studiu, jsou studentské spolky. Jenom na fakultě sociálních studií jich funguje víc než deset a na celé univerzitě přes dvacet.
Vyzkoušet si práci rozhlasového reportéra, diskutovat s akademiky a politology, pořádat plesy, psát články, zahrát si divadlo nebo třeba pohlídat děti. Škála aktivit, do kterých se studenti mohou ve spolcích zapojit, je velká.
Na fakultě sociálních studií je studentských spolků více než deset a ty tradiční vznikaly už v devadesátých letech minulého století. Mezi první patřil například časopis Halas nebo Studentská sekce Mezinárodního politologického ústavu a Okrašlovací spolek.
Pozitivní zkušenost se spolkovou mimoškolní činností má například studentka fakulty sociálních studií Lucie Straková, která působí ve studentské organizaci AIESEC. „Je to způsob, jak si zkusit, co by mě v životě mohlo bavit. Zároveň rozvíjím i sebe sama. Navíc vysokou školu už má v dnešní době kdekdo, musíte si najít něco, čím budete pro zaměstnavatele přitažlivější a co vás odliší od ostatních uchazečů o práci,“ uvedla Straková. Účast ve spolcích je dobrovolná, a proto jejich fungování závisí na iniciativních lidech. „Je dobře, když jsou studenti aktivní. Jelikož se ale časem obměňují, vždycky je potřeba najít někoho, kdo bude v činnosti pokračovat. Jenom díky tomu se spolek udrží,“ podotkla proděkanka fakulty sociálních studií pro vnější vztahy Lenka Waschková Císařová.
Záštitu nad všemi univerzitními spolky převzala organizace Munie, někdy nazývaná jako Spolek spolků. Tato organizace pořádá každoročně začátkem října na FSS Jarmark spolků, kde se prezentují i spolky z jiných fakult Masarykovy univerzity. „Velkou část členů univerzitních spolků tvoří právě studenti fakulty sociálních studií. Jsou velmi aktivní,“ uvedla prezidentka Munie Denisa Králová.
Viz také Studentské spolky jsou tu pro každého.