Studenti často netuší, že mají čajovnu přímo na fakultě

Fakulta má vlastní čajovnu, která vybízí studenty klidným prostředím. Pro obnovení pravidelného provozu hledá dobrovolníky.

31. 5. 2017 Eva Bartáková

Tlumené světlo lampionů vytváří ve Sluneční čajovně atmosféru uklidňujícího prostředí. Foto: Eva Bartáková

Fakulta sociálních studií má nejen vlastní kavárnu, ale také čajovnu. Jen pár metrů od fakultního občerstvení Dezert Café se ukrývá často přehlížená Sluneční čajovna. Mnoho lidí o ní neví a možná i proto se její současná vedoucí potýká s nedostatkem dobrovolníků, kteří by hostům vařili čaj.

Sluneční čajovna byla dříve součástí Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Po vzniku fakulty sociálních studií se přesunula do jejího sídla v Gorkého ulici. Když se fakulta přestěhovala na současnou adresu v Joštově ulici, zástupci katedry environmentálních studií s sebou vzali i čajovnu. Nachází se za nenápadnými dveřmi u kavárny Dezert Café, často známé jako Krmítko.

Hosté můžou ve Sluneční čajovně posedět na polštářích v tlumeném světle lampiónů. Dobrovolnice, která svoji funkci nazývá čajovnice, vaří studentům i zaměstnancům fakulty čaj do hrnečku nebo do termosky. Vychutnat si ho mohou přímo v čajovně nebo si ho s sebou odnést třeba na přednášku. „Pokud nechtějí, nemusejí si nic kupovat. Můžou jen odpočívat nebo si vybalit vlastní svačinu,“ popsala fungování čajovny Miroslava Jurkasová, jediná dobrovolnice, která tam v současnosti působí.

Na čaj si do čajovny nedávno zašla studentka psychologie Nikol Kvardová. „V čajovně se mi líbilo, bylo to tam takové klidné. Je fajn, že na fakultě něco takového funguje,“ zhodnotila svoji návštěvu. Z nabídky si vybrala čaj Oolong, který si, jak říká, vychutnala. Spokojená byla i s přátelskou obsluhou. „Připadala jsem si tam jako u známé na čaji,“ dodala Kvardová.

Na rozdíl od fakultní kavárny Dezert Café nenabízí Sluneční čajovna jídlo, ani několik druhů kávy. „Rozpustnou a překapávanou kávu ještě zvládneme, ale to není to hlavní, na co se soustředíme,“ vysvětlila Jurkasová. Čajovna je především klidným místem pro odpočinek, kde se studenti mohou učit nebo relaxovat. K dispozici tam mají i několik zásuvek, které se hodí k nabití mobilu nebo notebooku.

Studenti jsou překvapení: Fakulta má vlastní čajovnu?

Po několik let Sluneční čajovna prosperovala a uskutečnila se v ní spousta akcí, například různá promítání či výstavy obrazů. V současnosti však zájem o ni upadá a čajovna zeje prázdnotou. Potvrdila to i čajovnice Jurkasová. „Hlavním důvodem je asi propagace, kterou jsem moc nezvládla,“ přiznala.

Spousta studentů vůbec netuší, že se za Krmítkem skrývá ještě další místnost osvětlená lampióny a provoněná čajem. „My máme na fakultě čajovnu?“ zareagovala studentka druhého ročníku žurnalistiky a environmentálních studií Marta Svačinová na otázku, jestli někdy navštívila fakultní čajovnu. „Tam dozadu nechodím. Je tam takové divné žluté světlo,“ vysvětlila Svačinová. Podobně reagoval i student mezinárodních vztahů a bezpečnostních a strategických studií David Blažek. „Čajovnu jsem objevil teprve před týdnem, zatím jsem tam nebyl,“ uvedl student Blažek, který fakultu sociálních studií navštěvuje už rok.

O čajovně nevědí ani někteří zaměstnanci. „Myslela jsem si, že za Krmítkem už nic dalšího není, jen stoly. Několikrát jsem tam vzadu byla, ale čajovny jsem si nevšimla,“ popsala knihovnice Aneta Pilátová. Krmítko přitom navštěvuje často. Jako zaměstnankyně se také zapojila do ankety, kde Krmítko hodnotila. „O čajovně ale slyším poprvé,“ dodala překvapeně. Někteří studenti nabyli dojmu, že čajovna není pro ně nebo se do ní jednoduše báli vstoupit. „Myslela jsem, že není veřejně přístupná,“ okomentovala studentka genderových studií Nikola Málková.

Oproti běžným čajovnám má ta fakultní jednu zásadní nevýhodu. Nesmí se v ní zapalovat svíčky. „Máme tam požární hlásič, takže nejsou dovolené svíčky ani vodní dýmky,“ shrnula Jurkasová. Některé studenty to může odradit, jiní s tím nemají problém.

Nevadí to třeba studentovi Davidu Blažkovi, který se do čajovny teprve chystá. „Hlavně, aby tam bylo autentické prostředí. Třeba místo sezení na židlích by se mělo sedět na nějakých vacích nebo tak. Chápu, že vodní dýmka se na fakultě kouřit nesmí a nevadí mi to,“ podělil se o své představy.

Když se studenti od redaktorky Atria dozvěděli, že k odpočinku můžou využít fakultní čajovnu, většinou uvedli, že ji navštíví. „Určitě se tam zajdu podívat,“ potvrdil student Blažek. Do čajovny se těší i studentka Málková. „Dozvěděla jsem se, že tam může přijít kdokoliv. Takže bych tam ráda zašla relaxovat,“ řekla.

V čajovně chybí dobrovolníci

Studenty, kteří se Sluneční čajovnu rozhodli navštívit, však možná čeká zklamání. V letošním roce byla čajovna zatím v provozu jen pár dní a dovnitř se dostali jen šťastlivci, kteří přišli, když byla výjimečně otevřená. Důvodem nepravidelné otevírací doby je nedostatek dobrovolníků.

Otevírací doba čajovny by se mohla prodloužit a zpravidelnit, pokud by se našli studenti, kteří by v ní byli ochotní trávit čas. „Do čajovny se přišlo podívat několik lidí, kteří by si práci čajovníka chtěli vyzkoušet, ovšem nakonec se nikdo z nich dobrovolníkem nestal. Většina zájemců zjistila, že nemají dost času,“ shrnula Jurkasová.

Zájemce nejspíš odrazuje i nízká odměna. Symbolický plat dobrovolníka v čajovně činí pouhých deset korun na hodinu. „Myslím, že se lidem nechce někde trávit čas za takové peníze,“ zhodnotila studentka Kvardová.

Jurkasová však zdůrazňuje, že peněžní odměna zdaleka není na práci v čajovně to nejlepší. „Čajovníci mají vlastní klíče. Můžou do čajovny kdykoliv přijít a uvařit si čaj. Pro dobrovolníky jsou čaje zadarmo. Taky mají možnost přivést si tam spolužáky, když pracují na nějakém společném projektu a nechtějí, aby je někdo rušil,“ vyzdvihla hlavní výhody práce v čajovně. Pracovní dobu si každý dobrovolník uzpůsobuje podle svých časových možností, nemusí se tedy bát, že by mu čajovnictví vadilo v rozvrhu.

Jurkasová se v současnosti o čajovnu stará úplně sama. Studentky, které s ní spolupracovaly v minulém semestru, se rozhodly čajovnu opustit. „Ostatní čajovníci odešli, protože si našli jiné zájmy nebo jim na čajovnu nezbyl čas,“ vysvětlila. Kromě vaření čaje tak rozhoduje o tom, kdo si může vypůjčit klíče od čajovny, spravuje její facebookovou stránku a přijímá nové čajovníky.

Skloubit práci v čajovně a školní povinnosti pro Jurkasovou není jednoduché, studuje totiž magisterskou psychologii, a to hned na dvou fakultách zároveň. Čajovna proto byla v tomto semestru otevřená jen výjimečně. „Několikrát jsem tam chtěla zajít, ale téměř vždy měli zavřeno,“ potvrdila studentka Kvardová. Do čajovny se letos podívala jen jednou. 

Jurkasová doufá, že pro příští semestr najde dobrovolníky nadšené do čajovnictví. Sluneční čajovna tak možná znovu ožije. „Ráda bych, aby bylo zase otevřeno celý týden s pravidelnou otevírací dobou,“ vyslovila na závěr své přání.

Čajovna online

Facebookový profil čajovny je v současnosti jediným fungujícím kanálem, kterým se čajovna prezentuje.

Stránka Sluneční čajovna má 179 fanoušků a jedno pětihvězdičkové hodnocení. Poslední příspěvek je z března tohoto roku a vyzývá dobrovolníky, aby se do chodu čajovny zapojili.

Čajovna měla dříve i webové stránky, které jsou však dnes neaktuální.

Vchod do Sluneční čajovny na fakultě je v blízkosti kavárny Dezert Café. Foto: Eva Bartáková

Sluneční čajovna hledá dobrovolníky

Čajovníkům nabízí:

-> Čaj zdarma
-> Neomezený přístup do čajovny
-> Pružnou pracovní dobu
-> 10 korun na hodinu

Zájemci se mohou ozvat na
e-mail cajovnafss@gmail.com.

Z nabídky si mohou zájemci vybrat z množství černých, zelených i ovocných čajů. Foto: Eva Bartáková
Sluneční čajovna získala svůj název podle barevného naladění jejího prostředí. Foto: Eva Bartáková
Čajovna svým vybavením dovoluje studentům si zdřímnout. Foto: Eva Bartáková
Čajovna nabízí tlumené osvětlení a intimní atmosféru. Foto: Eva Bartáková
Barevné vlaječky u stropu připomínají orientální prostředí. Foto: Eva Bartáková

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.