Zážitky z Erasmu: Červená na semaforech je pro Pařížany jen doporučení

Jsou to dva měsíce, co jsem se na nějaký čas přestěhovala do Paříže na studijní program Erasmus. Bylo to rozhodnutí, které jsem dlouho promýšlela, pak ho litovala, pak se těšila a pak měla strach. Přes to všechno bych dnes poděkovala svému já z minulosti za to, že jsem sebrala odvahu a opravdu odcestovala. Odjet za studiem do cizí země je lákavá nabídka, která skýtá mnoho příležitostí, ale také překážek a obav. Jaké to tedy je studovat a žít na nějaký čas v úplně cizí zemi? A je vše, co se o Francouzích říká, pravda?

20. 11. 2023 Aneta Majtánová

Studentka fakulty sociálních studií Aneta Majtánová se začátkem podzimního semestru vyjela studovat na pařížskou univerzitu Sciences Po. Zdroj: archiv fakulty sociálních studií

Školní labyrint a překvapivě náročné studium

Program Erasmus nabízí studentům různých oborů možnost vycestovat na semestr nebo celý rok. Studenti si můžou vybrat z široké nabídky evropských i mimoevropských měst. Rozhodující mohou být různé faktory v závislosti na preferencích studenta. Někoho láká země, někoho nabídka konkrétní univerzity a někoho například jenom to, že je v zemi celoročně teplo. Pro mě bylo při výběru stěžejní vylepšit si úroveň francouzštiny, což vysvětluje, proč jsem právě v Paříži.

Na fakultě sociálních studií studuju sociální práci jako hlavní a sociologii jako vedlejší obor. Vycestovala jsem přes vedlejší obor, protože Sociální práce nemá uzavřenou smlouvu s žádnou francouzskou univerzitou. Tím chci upozornit, že při svém výběru studenti nemusí zužovat výběr škol či zemí pouze na hlavní obor studia.

Studium na univerzitě Sciences Po pro mě začalo poměrně hektickým seznámením. Škola se skládá z více než pěti budov, mezi kterými musí studenti doslova přebíhat, protože mezi kurzy je pouze patnáctiminutová pauza. Sciences Po se svým přístupem k zahraničním studentům také poněkud liší od univerzit, na kterých byli například mí kamarádi. Z jejich historek jsem byla připravená na to, že studiu není na Erasmu přikládaná až taková váha. To ovšem neplatí pro pařížskou univerzitu. Na každou hodinu máme povinnou četbu, o níž se na hodinách intenzivně diskutuje. Takže pokud ji nepřečtu, nemá ani význam na hodinu chodit. Což mě přivádí k dalšímu bodu, a tím je povinná docházka. Univerzita umožňuje absence pouze v případě, že jsou opodstatněné a oficiálně podložené lékařem nebo jiným pověřeným člověkem. Jiná absence není povolená. Téměř na každém předmětu musíme splnit skupinovou práci, ať už je to prezentace, debata nebo případová studie. Mimo to je u většiny předmětů nutné projít testem v polovině semestru. Předměty jsou ukončené zkouškou nebo testem, pro mě jsou to převážně seminární práce.

Muzeum Louvre je nejnavštěvovanějším muzeem v Paříži. Pro mě byl nejkrásnějším místem velký sál, kde se nachází například socha Hannibala nebo Julia Caesara. Foto: Aneta Majtánová

Turistické atrakce Paříže, nebo únik na předměstí?

Studijní život mi ovšem ani zdaleka nezabírá všechen volný čas. Hned první měsíc jsem navštívila většinu turisticky oblíbených míst jako je Louvre, Pantheon, Versailles a samozřejmě Eiffelovu věž. Vše po boku kamarádky Kláry Smieškové, která studuje na fakultě sociálních studií v Brně stejně jako já, a se kterou nás svedl dohromady právě Erasmus. Musím podotknout, že většinu zmíněných památek už znovu vidět nemusím. Realita je totiž taková, že je tu obrovské množství turistů, což asi nebude pro nikoho překvapením. Pařížské ulice také obývá velké množství lidí bez domova, kteří si tady ovšem vůbec neberou servítky a neváhají si postavit stan uprostřed rušné ulice. Bezdomovectví se nevyhne téměř žádné větší město, ale některé přístřešky, které tu potkávám, mě opravdu udivují.

Minulý měsíc Paříž hostila Dny evropského dědictví. Na víkend se tak návštěvníci mohli podívat do institucí, kam by se jinak nedostali. V Lucemburských zahradách se nachází sídlo senátu, které jsem měla tu čest o tom víkendu navštívit.

Co bych doporučila, je městečko Giverny nacházející se hodinu vlakem od Paříže. Stojí za to tam navštívit dům malíře Clauda Moneta spolu s malebnými zahradami. Předměstí je příjemnou změnou od hektického a rušného života pařížského centra. Vlak z Paříže jede na nádraží Vernon-Giverny, odkud se k Monetovu domu můžou lidé můžou buď projít, nebo se z nádraží svést malým vláčkem až k zahradám. Opravdu návštěvu doporučuju. Ačkoli nejsem největším fanouškem umění, památka mě nadchla. Člověk si ani neuvědomí, jak je město hlučné, přelidněné a uspěchané, dokud z něho nevyjede. Právě klid francouzského předměstí byl jednou z nejpříjemnějších věcí na výletu.

Dům, kde bydlel svého času Claud Monet, je obklopený zahradami, které se staly inspirací mnoha jeho nejslavnějších obrazů. Foto: Aneta Majtánová

Pařížané a krizové situace. Horké hlavy nebo flegmatici?

Ačkoli jsem tu teprve dva měsíce, mám už hodně nepříjemných zkušeností. Paříž je světovou metropolí a je také známo, že Francouzi umí udělat rozruch téměř za jakýchkoli okolností. Co je ale nechalo poměrně chladnými, je přemnožení štěnic. V Paříži se rozmnožily štěnice ve veřejné dopravě, hotelech i v domácnostech. Byla jsem velice překvapená, že mí blízcí v České republice byli zprávami o šíření štěnic mnohem více rozrušení než místní. Nebýt zpráv z Česka, ani bych o tom nevěděla. Z českých médií jsem pochopila, že se štěnice přenáší v metru, kde se množí v látce v sedačkách. Jakožto paranoidní Češka jsem tak téměř přestala jezdit metrem. A když jsem nastoupila, jsem si rozhodně nesedala. Jakmile jsem se ale po metru rozhlédla, nebylo skoro ani jedno volné místo. Bavila jsem se o tom se známou, která v Paříži žije už několik let. Jen se smíchem pokrčila rameny.

Co ale Pařížany nenechalo tak úplně chladnými, je válka Palestiny a Izraele. Bydlím nedaleko Bastilynáměstí Republiky, míst častých protestů. Ani já jsem se podobným manifestacím nevyhnula. Pro Pařížany není protestování či stávkování ničím neobvyklým. Když jsem o tom měla možnost mluvit s jednou starší paní na lavičce v parku, ptala se mě, jaký názor na Pařížany mají lidé v České republice. Řekla jsem jí s nadsázkou, že co se protestů týče, vypadá to, jako by byli neustále nespokojení, ať se děje cokoli. Paní se na mě obrátila se smíchem a konstatovala, že nemůže, než se mnou souhlasit.

Lámaná angličtina a semafory jako dekorace

Za dobu, co jsem v Paříži, můžu potvrdit, ale taky vyvrátit některé mýty o francouzské kultuře a místních. Z mé zkušenosti nepotvrzuju, že by Francouzi nebyli ochotní mluvit anglicky. Když jsem ale zavítala do španělské restaurace, zjistila jsem, že co se o Francouzích tvrdí, sedí vlastně mnohem více na Španěly. Personál se s námi odmítal bavit jinak než španělsky a spousta z nich ani jiný jazyk neovládala. Možná mám jen štěstí a narážím na milé lidi, ale když Francouzi vidí, že se s francouzštinou trápím, sami přepnou do, ačkoli trochu lámané, angličtiny. Ne vždy se mi to ale zamlouvá. Hlavním záměrem, proč jsem na Erasmus odjela, bylo vylepšit si francouzštinu. Možná bych tak byla radši, kdyby mě nechali se trápit. Francouzi mají jednu velmi oblíbeno frázi „pas possible”, tedy to není možné”, kterou vás umlčí, když za nimi přijdete s jakoukoliv otázkou. Nesmíte se ovšem vzdát, na potřetí vás většinou vyslechnou. Mám pocit, že tato slova jsou snad jedna z prvních, která se tu dětí učí.

Čeho jsem si tu také všimla, je podobnost francouzské a španělské mentality a organizace dne. Dopoledne tu bývají podstatně klidnější než večery. V pátky mívám školu až do devíti večer, a když se vracím domů, všechny restaurace jsou plné lidí užívajících si čas u večeře, drinku či dokonce kávy. Některé dny jsou zase překvapivě klidnější než jiné. V pondělky má třeba spousta podniků zavřeno. Bůh ví, z jakého důvodu.

Další poznatek. Nikdo z místních nikdy nečeká na přechodu na zelenou. Ani si neumím přestavit, že po návratu do Brna budu při pohledu na červené světlo na semaforu zastavovat a čekat. Tady vás auta pustí, i když už na přechodu nemáte co dělat. Nic jiného jim ale ani nezbývá, protože žádný Francouz nebere červenou na přechodu jako překážku. Spolubydlící mé kamarádky, rodilá Pařížanka, razí motto: světelné značení je jenom doporučení, taková dekorace na ulicích. Podle mých zkušeností lidé po návštěvě města Paříž buď milují nebo nenávidí.

Na Francouzích jsem si všimla, že nikdy na semaforech nečekají na zelenou. Prostě jdou a auta je nechají přejít. Foto: Aneta Majtánová

Zkušenosti k nezaplacení

Studijní pobyt ve francouzské metropoli má pozitivní i stinnější stránku. Jedno pro mě zůstává naprosto jasné – možnost žít na nějaký čas v cizí zemi je zkušenost, kterou nic jiného nemůže nahradit. Jsem právě v polovině Erasmu a už teď můžu říct, že se nevrátím jako stejný člověk. Je to možnost poznat jinou kulturu tak, jak ji nepoznáte žádnou jinou cestou. Člověk může cestovat, ovšem ve chvíli, kdy někde určitou dobu žije, je to naprosto jiný zážitek. Mám tady možnost poznat lidi z různých koutů světa, rozšířit si obzory a cítím, že mě zkušenosti obohatí hlavně do budoucna. Jsem hrdá na to, že jsem schopná najít si ubytování, sjednat studium a žít na vlastní pěst někde, kde neznám nic a nikoho. Zjistila jsem, že se můžu spolehnout jen sama na sebe. Dnes máme obrovské množství možností, o kterých by se našim rodičům ani nesnilo. Ačkoli je to klišé, studenti by toho měli využít ve svůj prospěch. Radím tak všem, kteří tuto možnost zvažují, napsat mail, zvednout telefon, jít na pohovor. Prostě to zkusit.

A pár rad na závěr? Lístky na památky je dobré rezervovat dopředu. Většina míst je pro studenty zdarma. Po 17 hodině neříkat bonjour, tedy dobrý den, ale bonsoir, v překladu dobrý večer. A druhá věc. V metru nebo v hustěji obydlených částech Paříže se opravdu krade, není to mýtus.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, napište prosím editorce Atria na tento mail: 496823@mail.muni.cz. Děkujeme.

Cestování je pro studentku sociální práce a sociologie skvělá příležitost seznámit se s jinými kulturami a poznat nová místa. Foto: Aneta Majtánová

Aneta Majtánová

Jednadvacetiletá studentka Sociální práce a Sociologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity na podzim 2023 vyjela na Erasmus do Paříže. Aneta Majtánová o výjezdu do zahraničí uvažovala velice dlouho a největší motivací pro ni bylo vylepšit si úroveň francouzštiny. Pobyt ve Francii jí přinesl zážitky, které si bude vždycky pamatovat.

Sciences Po

Historie univerzity Sciences Po sahá až do 19. století. Studovali tam například Emmanuel Macron, Christian Dior, Angela Merkelová. Václav Havel od univerzity obdržel v roce 2009 čestný doktorát jako jedna z 18 osobností v celé historii instituce. V roce 1872 vysokou školu založil Emile Boutmy jako instituci vyššího vzdělávání, která elitám v té doby chyběla. 

Tato vysoká škola má ve francouzském vysokoškolském vzdělávání tři jedinečné vlastnosti. Univerzita díky svému inovativnímu vzdělávacímu modelu zavedla interaktivní formu pedagogiky v podobě přednášek sdružujících malé skupiny studentů a instruktorů z vyšších řad francouzské státní správy a podnikatelského světa i akademiky. Sciences Po navštěvuje 15 tisíc studentů, z nichž polovina pochází ze zahraničí. Na univerzitě studují lidé ze 150 zemí světa. Jedná se o třetí nejprestižnější univerzitu na světě v oboru Politika a mezinárodní studia podle žebříčku QS World University Rankings.

Jak se na přihlásit na Erasmus?

Prvním krokem je výběr preferované univerzity, přičemž student může podat přihlášku až na tři instituce. Pořadí preferencí je podstatné. Pokud studenta přijmou na univerzitu, kterou uvedl jako první prioritu, automaticky ztrácí možnost zvolit si ty na druhém a třetím místě. Seznam nabízených univerzit zájemci najdou na webu Centra zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity. Přihlášku studenti podávají prostřednictvím profilu v systému ISOIS.

Na studijní pobyt přispívá Masarykova univerzita 480 a 600 eur měsíčně. Záleží na tom, do jaké země studenti vyjíždějí. Na studium je možné vyjet do 27 členských států Evropské unie, ale také do Norska, Turecka, Velké Británie nebo na Island. Každá katedra a fakulta má v nabídce různé partnerské univerzity v Evropě. Na Erasmus se můžou hlásit studenti, kteří jsou do zapsaní do studia na Masarykově univerzitě, a to i po celé období studijního pobytu v zahraničí, a byli vybraní v řádném výběrovém řízení. Univerzity nabízejí studijní pobyty na minimálně dva a maximálně dvanáct měsíců.

Podle zkušeností Paříž buď lidé milují, nebo ji nenávidí, říká studentka Majtánová. Foto: Aneta Majtánová

„Na studijní pobyt by měl vyjet úplně každý. Je to ten nejsnadnější způsob, jak vyzkoušet jiný životní styl, osobnostně se posunout a prozkoumat svůj studijní obor jinou perspektivou. Za všechny původní obavy to tisíckrát stojí.“

Terezie Hiclová, studentka magisterského studia na Sciences Po

„Erasmus je příležitost k rozšíření akademických, profesionálních i osobních horizontů a nabízí přínosy, které mohou ovlivnit celý další život. Studenti se na to ale musí se připravit. Nezanedbat přihlášku, je to totiž soutěž, a ne každý stipendium dostane. Na pobyt se také musí včas připravit, potřebné formuláře zaberou čas. Doporučuju se důkladně připravit na kulturní rozdíly, včas si zajistit ubytování a informovat se o životních nákladech v hostitelské zemi. Erasmus stipendium není all inclusive dovolená, je to příspěvek na zvýšené náklady spojené se studijním pobytem. I tady v Brně si běžně studenti platí za ubytování a stravování. Erasmus není k tomu, abyste tyto výdaje ušetřili. Je to příspěvek k tomu, aby zvládli pokrýt náklady navíc, které se v zahraničí objevují. Pobyt stojí za námahu a my se v Centru zahraniční spolupráce snažíme být vždy nápomocní.“

Violeta Osouchová, ředitelka Centra zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity

„Snažíme se v Paříži žít s nastavením, že nám hvězdy přejí. Šly jsme do galerie Orsay šťastné, že máme vstup zdarma, ale až na místě jsme si všimly, že je nutné si rezervovat časový slot. Ale než jsme poraženě odešly pryč, zastavila nás paní a darovala nám své lístky, protože se na ni její skupina vykašlala. Za pět minut jsme byly uvnitř. Mnoho lidí mě před příjezdem varovalo, že výběru Paříže budu litovat. Ale kdo může říct, že cestou do školy chodí kolem Notre Dame s čerstvým croissantem z pekařství? Jediné, co mi na Paříži chybí, jsou drogerie jako samostatné obchody. „Vymyslela jsem si tady i hru: poznej turistu. Má baret? Turista. Má cigaretu, sluneční brýle, když je zataženo a úžasný vkus? Místní. Kombinace obojího pravděpodobně znamená, že jde o Francouze z jihu.“

Klára Smiešková, studentka mezinárodních vztahů na fakultě sociálních studií

Další reportáže ze seriálu Zážitky z cest:


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.