Nahlédneme do světa fanoušků seriálů a knih, popisuje svůj kurz výzkumnice fanklubů
Fanoušci, fandomy, populární kultura. Kurz Fanouškovská publika fikčních obsahů si oblíbí všichni, které zajímají seriály, filmy nebo knihy. Další díl seriálu Zajímavé předměty na FSS popisuje magisterský předmět Ivety Jansové zaměřený na význam fanoušků, jejich aktivismus nebo mediální reprezentaci.
Na jaře se do osnov vrací předmět, jenž může zaujmout vášnivé fanoušky Harryho Pottera nebo Marvelu. Vyučující předmětu Iveta Jansová zavede studující do fikčních světů a na jejich příkladech vysvětlí fenomén fanouškovství. „Hodiny, byť páteční ranní, byly velice příjemné a rozšířila jsem si díky nim obzory,” hodnotila jedna ze studentek kurz v předmětové anketě.
Předmět si můžou zapisovat magisterští studenti vždy v jarním semestru. Jansová se na výzkum fanouškovských studií dlouhodobě specializuje, a tak při výuce studentům předává zajímavé informace a poznatky. Kromě toho si jako bonus studenti odnášejí mnoho tipů na dobré seriály a filmy.
„Společně v kurzu nahlédneme do zajímavého světa fanoušků mediálních obsahů, tedy filmů, seriálů, knih, ale i hudby a dalších,” představuje náplň kurzu vedoucí katedry mediálních studií a žurnalistiky Iveta Jansová. V hodinách si studenti budou povídat o tom, kdo to jsou fanoušci, co dělají a proč. Podle výzkumnice totiž běžné vnímání fanoušků jako potrhlých podivínů není zcela adekvátní.
„Nejvíce mě na výuce baví kontakt se studenstvem, možnost slyšet různé příběhy a poznávat rozmanité identity ukuté z různých materiálů,“ říká vyučující. Sama má v oblibě detektivky a krimi a hrdě přiznává, že úplně nejraději má silné ženské hrdinky fikčních kriminálních světů.
Fanoušci jsou podle Jansové v podstatě pouze reprezentativní skupinou současného potenciálu publik a je zajímavé se na tematiku podívat právě pohledem specifické skupiny a všimnout si, jak se sami stáváme více a více součástí mediální komunikace.
„Kreativní přístup k lekcím, nová a zajímavá témata. Skvělý přístup ke studentům. Velmi příjemné prostředí.“
studenti v předmětové anketě
Studenti se v kurzu seznamují s osobnostmi fanoušků jako zájmového publika, a to nejen pohledem historie, ale především prostřednictvím charakteristických aktivit typických pro fanoušky. Kromě toho je cílem přednášek také porozumět digitálnímu publiku.
Kurz si můžou zapsat všichni studenti navazujícího magisterského studia, kteří mají chuť pohlédnout do zákulisí fanoušků fikčních světů. Studentům může studium toho předmětu pomoci argumentovat v odborných diskusích i aplikovat teoretické znalosti z fanouškovských studií například ve svém volném čase. Také budou znát základní metodologické přístupy k výzkumu fanoušků i zájmových skupin obecně a budou moci propojit nově získané poznatky s dalšími příbuznými oblastmi.
Na kurzu studenti diskutují, přinášejí vlastní znalosti, zážitky a zkušenosti. I z toho důvodu má předmět podle vyučující dobré ohlasy, zdůrazňují také přátelskou atmosféru, která na přednáškách panuje. V závěru semestru studenti vypracovávají finální projekt ve formě videa o fanouškovské aktivistické kampani nebo fanouškovské tvorbě. Za jeho splnění získají zápočet a čtyři kredity.
„Lidský přístup, otevřenost diskusi a nápadům, pozitivní energie na rozdávání a neskutečně zajímavý způsob výkladu někdy i méně zajímavé teorie. Nejvíc asi oceňuju interaktivitu na hodinách, kdy studenti dostávají bohatý prostor pro diskusi a sdílení vlastních zkušeností nebo postřehů relevantních k probíraným tématům. Doktorka Jansová je všechno, čím by dobrý vyučující měl být.“
studenti v předmětové anketě
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, napište prosím editorce Atria na tento mail: 496823@mail.muni.cz. Děkujeme.
Fanouškovská publika fikčních obsahů
Předmět je určený pro studenty navazujícího magisterského studia a jeho kapacita je dvacet studentů. Výuka se koná jednou týdně a za úspěšné ukončení získají studenti čtyři kredity. V semestru studenti můžou číst doporučenou literaturu, musí být aktivní v hodinách a účastnit se skupinových úkolů. Předmět uzavírá finální projekt – tvorba vlastní fanouškovské aktivistické kampaně.
Iveta Jansová
Iveta Jansová Vystudovala Jazykovou a literární kulturu v Hradci Králové. Ve svém studiu pokračovala na Univerzitě Palackého, kde získala magisterský titul z Kulturálních studií. Vzdělání dokončila doktorským studiem mediálních a kulturálních studií. Vyučovala na Univerzitě Palackého v Olomouci na katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky byla i lektorkou na katedře divadelních a filmových studií.
Na Univerzitě Palackého získala Cenu děkana za nejlepší pedagogický výkon. Od roku 2018 působí na brněnské katedře mediálních studií a žurnalistiky, kde vyučuje předměty Mediální a komunikační studia, Female heroine in the media representation nebo Kultura a média. Donedávna byla editorkou odborného časopisu Mediální studia. Pravidelně se účastní akademických stáží a pracovních pobytů. Od minulého roku je zástupkyní vedoucí katedry mediálních studií a žurnalistiky na fakultě sociálních studií, od ledna 2024 je vedoucí katedry.
Výběr publikací:
- Ženské hrdinky a jejich zobrazování v českých televizních krimi seriálech
- (Bez)mocní mediální fanoušci: Televizní seriál jako zdroj bojů o význam mezi fanoušky a producenty
- Fanouškovský jazyk jako exemplář fanouškovských aktivit s mocenským potenciálem
- Kategorie fanoušek jako teoretický problém: aktivity, praktiky a kategorizace
„Kolegyně Jansová je nejen jednou z nejvýraznějších českých odbornic na fanouškovská studia, ale hlavně ji téma velmi baví. Při výuce tak předává nejen své rozsáhlé znalosti, ale také svou pozitivní energii a nadšení pro věc. A to je podle mě ta nejlepší podoba výuky.“
Lenka Waschková Císařová, docentka na katedře mediálních studií a žurnalistiky
Další články ze série Zajímavé předměty na FSS:
Studenti si na kurzu zvládání environmentálního žalu cení lidskosti a pochopení
Zajímavý, pestrý, praktický: kurz Základy politického marketingu očima studentů
Více článků
-
Tip na předmět: Jak stát nakupuje vojenskou techniku a jaký to má vliv na bezpečnost a ekonomiku vysvětluje Zbrojní politika
Proč se po vypuknutí války na Ukrajině zvýšila poptávka po zbraních? Jak Česká republika zajišťuje ozbrojené síly? A co je akviziční program? Nejen to se dozví studenti na oblíbeném kurzu Zbrojní politika na fakultě sociálních studií. Předmět vede přes deset let Josef Kraus z katedry politologie. Vysvětluje, jak stát nakupuje vojenský materiál a na přednášky zve zajímavé hosty.
-
Jedinečný mentoringový program propojuje studující s profesionály. Je to konkurenční výhoda, říká jeho iniciátorka
Jedinečný projekt, do kterého se letos mohou poprvé na Masarykově univerzitě zapojit studenti Evropských studií. Studenti ve dvojici získají od už zavedených odborníků v oboru zkušenosti a rady nejen do pracovního života, popisuje v rozhovoru vyučující Monika Brusenbauch Meislová.